Ekoporadenský portál ministerstva životního prostředí.

jste zde: úvodní » Dobrovolně pro přírodu


Zapojte se do ochrany životního prostředí

V naší společnosti najdeme spoustu lidí, kteří jsou ochotni zdarma udělat mnoho užitečného pro životní prostředí. Pomáhají tak uchovat přírodní a kulturní dědictví pro naši i příští generace.

"Těším se na den, kdy člověk pochopí, že respektem k přírodě pomůže sobě samému. Do té doby je třeba pomáhat. Přírodě i člověku.“
Tomáš Kočko, hudebník a zpěvák

I vy jako dobrovolníci se můžete starat o významné přírodní lokality, kosit chráněné louky, vysazovat stromy, nebo pečovat o ohrožená nebo zraněná zvířata.

Můžete se připojit do dobrovolnických projektů některé ekologické organizace. Nebo si sami zjistit, co je třeba ve vašem okolí pro životní prostředí udělat.

Fyzická práce, která má smysl, mi dělá dobře na těle i na duši. Navíc dobrovolnická práce je pro mě luxus – luxus dovolit si pracovat s radostí, jen za pocit smyslu.

Simona Faberová, účastnice brontosauřích táborů

Co dobrovolničení může dát Vám?

  • většinou pracujete na čerstvém vzduchu a v pěkném prostředí, v kolektivu zajímavých lidí různých profesí a zájmů
  • užijete si smíchu, radosti, vděčnosti druhých
  • dostanete se na místa, kam se běžný člověk nedostane
  • získáte příjemný pocit smysluplné činnosti s viditelným výsledkem
  • můžete přizvat celou rodinu a děti

Environmentální organizace

Mezi nejvýznamnější environmentální organizace patří Český svaz ochránců přírody, Hnutí Brontosaurus, Čmelák – společnost přátel přírody, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická, Asociace strážců přírody chráněných území ČR, Arnika a mnoho dalších. Informace o další více než stovce organizací pracujících v ochraně přírody naleznete na webových stránkách občanského sdružení Zelený kruh (www.zelenykruh.cz).

Podpora dobrovolnictví

Ministerstvo životního prostředí od svého vzniku podporuje rozvoj dobrovolnictví zejména formou finančního příspěvku pro neziskové organizace. Podpora se poskytuje na vybrané konkrétní projekty vždy na jeden kalendářní rok. Přehled všech podpořených projektů a jejich výstupů je veřejně přístupný na www.mzp.cz/projekty.


Vytisknout stránku

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Dobrovolně pro přírodu

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí - ČR
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz

Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz

MŽP

©2008 www.ekoporadny.eu
design: Hanja.eu | webmaster: ANTstudio.cz