Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Biopotraviny » Jaký je rozdíl mezi pojmy bioprodukt, biovýrobek a biopotravina


Jaký je rozdíl mezi pojmy bioprodukt, biovýrobek a biopotravina

Ze zákona č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství vyplývá, že bioproduktem (případně biovýrobkem - jedná se o synonyma, tento pojem však zákon nerozlišuje) se rozumí:

  • surovina rostlinného nebo živočišnho původu či hospodářské zvíře zskané v ekologickém zemědělství; může jít tedy o prvotní surovinu (obilí, živé zvíře) a krmivo pro zvířata, osivo ale třeba také hnůj, propolis atd., které zákon označuje za "ostatní bioprodukty".

Jako biopotravina je označována:
  • potravina vyrobená za podmínek legislativy o ekologickém zemědělství (uvedený zákon 242/2000 Sb. a evropské Nařízení 834/2007), tedy produkt upravený tak aby splňoval požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost.

Takto rozděluje tyto pojmy legislativa v běžném jazyce (ponejvíce novinářském) se však tyto dva pojmy obvykle zaměňují a prolínají a nejčastěji označují jakýkoliv živočišný či rostlinný produkt určený k lidské spotřebě (nemusí být pouze k jídlu - může se jednat např. o kosmetiku atd.), který byl vyprodukován v režimu ekologického hospodaření.

 

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP