Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Biopotraviny » Může si logo biozebry vytisknout na obal kdokoliv?


Může si logo biozebry vytisknout na obal kdokoliv?

Logo biozebry je ve vlastnictví státu, který jeho použití umožňuje pouze za předem stanovených podmínek. Použití loga je upraveno zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství, použít jej tedy smí pouze výrobce splní-li požadavky stanovené tímto zákonem a související legislativou, jeho neoprávněné použití je samozřejmě dle legislativy trestné a je postihováno.

Ke kontrole a certifikaci biopotravin jsou v ČR Ministerstvem zemědělství pověřeny 3 kontrolní organizace (Abcert, Biokont CZ, KEZ), které dohlížejí na dodržování legislativních ustanovení a jsou oprávněny k udílení české národní ekoznačky pro biopotraviny tzv. biozebry. Potraviny označené touto značkou tedy musejí splňovat legislativní požadavky (jak české, tak evropské legislativy), následnou kontrolu potom provádějí tytéž organizace, pochybení následně řeší Ministerstvo zemědělství ve správním řízení, při zjištění porušení zákona smí Ministerstvo uložit pokutu až do 1 000 000,- Kč (samozřejmě podle druhu prohřešku a právní subjektivity provinilce).

Z toho tedy plyne, že ne každý si může nechat "legálně" logo biozebry (či jiné označení biopotravin - třeba i jen slovo BIO) na obal vytisknout. Pokud by na některém výrobku byl nápis biopotravina či logo a tento by neměl certifikát o původu v ekologickém zemědělství, velmi pravděpodobně by se na to přišlo - podněty na možné klamavé značení biopotravin podávají ministerstvu jak samotné kontrolní organizace, tak také celá řada spotřebitelských a environmentálních organizací (Sdružení obrany spotřbitelů, PRO-BIO LIGA, Hnutí Duha atd.).

zdroj: www.biospotrebitel.cz

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP