Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Čím vytápět dům a jaká je návratnost investice jednotlivých zdrojů?


Čím vytápět dům a jaká je návratnost investice jednotlivých zdrojů?

Pro orientační stanovení návratnosti investice do tepelného čerpadla doporučujeme provést výpočet energetické náročnosti Vašeho domu, t.j. stanovení spotřeby tepelné energie na vytápění v kWh/rok. Toto provádí například projektant vytápění, případně můžete využít služeb ECČB.

Dále dle aktuálních cen paliv a energií stanovit roční náklady na vytápění v Kč pro jednotlivá paliva. Tento výpočet provádí ECČB pro fyzické osoby a na rodinné domy za paušální sazbu 750 Kč. Služba se nazývá „Energetický průkaz ECČB". Podmínkou je zapůjčení projektové dokumentace domu (nebo stavební zaměření) s přesným popisem ploch a materiálů včetně skladeb a tloušťek jednotlivých vrstev (lze poslat poštou i telefonicky dohodnout, komentář k výsledku na požádání zpracujeme písemně).

Pro jednotlivá paliva a energie jsou vypočteny roční náklady na vytápění. Dále je třeba znát alespoň orientačně pořizovací náklad jednotlivých „kotelen". Přesný výpočet návratnosti je téměř nemožný, nelze dost dobře odhadnout dlouhodobý vývoj cen paliv. Návratnost je každopádně více let. Významnou pomocí může být získání dotace na pořízení tepelného čerpadla, kterou poskytuje Státní fond ŽP - více informací na http://www.sfzp.cz.

Dotaz zpracovalo Energy Centre České Budějovice

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP