Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Jaký druh oken vzhledem k rozumnému součiniteli prostupu tepla mám zvolit v současné době při stavbě rodinného domu.


Jaký druh oken vzhledem k rozumnému součiniteli prostupu tepla mám zvolit v současné době při stavbě rodinného domu.

Pokud hodláte provést okna Vašeho domu již s ohledem na vzdálenější budoucnost, bude jistě vhodné snažit se dosáhnout co nejlepší hodnoty součinitele prostupu tepla U.Současná platná norma ČSN 73 0540-2 stanovuje dvě hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) - požadovanou a doporučenou. Jedná se o hodnoty U pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele rostupu tepla U pro nová okna je  1,7 (W/m2.K) a hodnota doporučená je 1,2 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy 1,2 (W/m2.K).

Nejedná se však, ani v případě doporučené, o hodnotu nějak výrazně dobrou. U současných nízkoenergetických domů je doporučováno U v rozmezí 1,0 až 0,8, u domů pasivních, kde se již projekt snaží o úsporu „každého wattu" pak na hodnotách 0,8 až 0,5, nebo lépe řečeno dle současných výrobních a technologických možností. Jistě že zároveň tím významně roste i cena výrobku. Pak je nutné si uvědomit, že se nejedná o hodnotu jen skla, nýbrž okna jako celku, včetně rámu. Celkovou hodnotu U pak udávají již jen opravdu renomovaní výrobci oken, kteří se na okna do NED zaměřují. Běžní výrobci plastových oken udávají ve svých nabídkách pouze U zasklení, což nic nevypovídá o kvalitě rámu a technického provedení okna. To pak bývá standardní.

Kvalitní izolační sklo (například to může být sklo typu Heat Mirror s vloženou PES folií mezi skla, nebo již přímo trojsklo) si zaslouží, aby bylo osazeno již ve vyspělejší konstrukce rámu a okenního křídla. Mohou se zde kombinovat různé materiály, například plast a hliník, dřevo a hliník, často jsou zde přerušení tepelného mostu plastovými prvky, nebo výplň profilu PU pěnou. Doporučuji vyžádat si technickou dokumentaci těchto oken u specializovaných výrobců. Pro Váš dům, s ohledem na velikost prosklených ploch a Vaše požadavky by asi bylo vhodné okno s celkovou hodnotou U kolem 0,8 až 0,7.

Dotaz zpracovalo Energy Centre České Budějovice.

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP