Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Jaký druh stavebního materiálu zvolit na stavbu nízkoenergetického RD, s ohledem na ceny energií min. za 20 let. V současné době uvažuji, aby R bylo minimálně 8 a více. Ne dřevostavbu.


Jaký druh stavebního materiálu zvolit na stavbu nízkoenergetického RD, s ohledem na ceny energií min. za 20 let. V současné době uvažuji, aby R bylo minimálně 8 a více. Ne dřevostavbu.

Jako nízkoenergetický dům (NED) je hodnocena taková stavba, jejíž spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 za rok. Od spotřeby tepla 15 kWh/m2 za rok a méně se jedná již o takzvaný pasivní dům. Tyto spotřeby se vypočítají na základě komplexního tepelně technického výpočtu stavby.

Dům by měl v každém případě minimálně splňovat doporučené (přísnější) hodnoty součinitelů prostupu tepla U (W/m2.K) pro jednotlivé obvodové konstrukce  dle normy ČSN 73 0540-2, avšak u NED se zpravidla navrhují obvodové konstrukce o tepelné izolaci ještě větší. Pro zděný RD například: Obvodové zdivo - U 0,2 (W/m2.K) - například Ytong 30 cm + izolace cca 16 cm Střecha - U 0,15 (W/m2.K) - odpovídá izolaci cca 26 až 30 cm (záleží na poloze izolace vůči krokvím) Podlaha - U 0,4 (W/m2.K) - odpovídá izolaci cca 12 cm Okna - U 1,1 až 0,8 (W/m2.K).

Má-li být R = 8 (m2.K/W), odpovídá to U cca 0,13 (W/m2.K), což je ekvivalent cca 35 cm tepelné izolace typu PPS nebo minerální či kamenná vata. V této tloušťce se používá u NED například u střech, v sendvičových zděných stěnách se pak využívá tloušťka kolem 20 cm, podobně podlahy. V případě požadavku na větší tloušťku izolace v obvodové stěně se pak již zpravidla volí lehká konstrukce, například skeletového typu, protože by neúměrně narůstala celková síla obvodové zdi.

Výrazných dalších úspor lze pak dosáhnout systémem vytápění a především větrání, kdy je potřeba využít například systému rekuperace a teplovzdušného vytápění s předehříváním vzduchu v zemním kolektoru. Ideální je pak kombinace s ohřevem TUV solárním systémem.

Dotaz zpracovalo Energy Centre České Budějovice.

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP