Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Jaký je nejekologičtější prací prášek na trhu?


Jaký je nejekologičtější prací prášek na trhu?

Na tuto otázku je velmi obtížné odpovědět. Upřednostnit jeden výrobek je vzhledem k jejich různým přednostem i nedostatkům takřka nemožné. Přesto existuje několik zásad jak vybírat prací prášek tak, aby jeho dopady na životní prostředí byly co nejnižší. Dnes již základním pravidlem je vybírat prášky, které neobsahují fosfáty, optická činidla a parfémy. Upřednostňujeme tzv. kompaktní prací prášky, které neobsahují pomocné látky ani fosfáty. A především vybíráme pokud možno prášky na bázi mýdla, které se v odpadní vodě téměř úplně rozkládá.

Dopady na životní prostředí se však neomezují pouze na samotné použití pracího prášku, ale častěji jsou vyšší při samotné výrobě, proto ekologický prací prášek je dobré vybírat i s tímto ohledem.

Proto, zřejmě nejekologičtějším způsobem praní je v tomto ohledu prát pouze mýdlem. Což je ovšem pro většinu z nás nepředstavitelné. Takže vzhledem k celkovému přístupu společnosti (která obdržela např. prestižní ocenění Global 500 Roll of Honour od UNEP (čestná listina 500 firem s významným přínosem pro ŽP Programu pro životní prostředí OSN) a řadu dalších ocenění za ekologičnost celého provozu, a složení výrobků na bázi mýdla, snadné rozložitelnosti atd. bychom pravděpodobně doporučili výrobky společnosti ECOVER (www.ecover.com), jejichž výhody ovšem kompromituje zatím poměrně vysoká cena.

Alternativou, o které bohužel nemáme více informací než ty uváděné výrobcem jsou také např. tzv. mýdlové ořechy, jejichž "ekologičnost" však kalí jejich původ, a to Nepál a Indie, tedy problémy s dalekou dopravou a možnými dopady jejich výroby "ve velkém" na místní biotopy a komunity. (viz http://www.orechy-na-prani.cz/)

Více o ekologických pracích prostředcích, jejich certifikaci, prací účinnosti atd. se dočtete na následujících odkazech:
http://www.biospotrebitel.cz/page.php?reference_name=press.detail&kategorie=&from=24&clanek=274
http://www.veronica.cz/ekoporadna/proglas/07_prani_cisteni.html
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=1930037

zdroj:www.biospotrebitel.cz

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP