Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Koupila jsem žlučové mýdlo a zajímá mě jestli je jeho jedna složka - neionogenní tenzidy - škodlivá pro životní prostředí?


Koupila jsem žlučové mýdlo a zajímá mě jestli je jeho jedna složka - neionogenní tenzidy - škodlivá pro životní prostředí?

Neionogenní tenzidy (v odborné literatuře spíše užívaný termín neionické) jsou skupinou látek, která není homogenní a zahrnuje řadu nejrůznějších substancí, které se rozpouštějí v povrchově aktivní roztoky tzn. snižují povrchové napětí rozpouštědel, čímž usnadňují odstranění nečistot.

Neionické tenzidy (zejména ty na bázi glykosidů) pocházejí z obnovitelných rostlinných surovin a jsou rychle a dobře biologicky rozložitelné. Tzn. jsou do vysoké míry šetrné k životnímu prostředí.
Obecně lze říci, že mýdla (tedy mýdla ze živočišných tuků a rostlinných olejů, která jsou zásaditá - na rozdíl od neutrálních mýdel, výrobků petrochemie, která mají hodnotu pH neutrální) jsou v odpadních vodách rozložitelná beze zbytku na oxid uhličitý a soli.

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP