Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Překáží vám na pozemku mraveniště lesních mravenců?


Překáží vám na pozemku mraveniště lesních mravenců?

Především je třeba vědět, že mravenci jsou chráněni zákonem. Ja také dobré si uvědomit, čím jsou mravenci užiteční. Jsou neocenitelnými a nejlevnějšími pomocníky v boji proti různým škůdcům a obecně čistí a ozdravují prostředí, ve kterém žijí.

Ke stěhování mravenišť dochází pouze v odůvodněných případech a musí je provádět odborník vlastnící platnou výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny 114/92 Sb. Transfer pak probíhá počátkem jara, kdy je nejmenší riziko škod v mraveništi a předpoklad, že se mraveniště dobře zregeneruje. Úspěšné přestěhování mraveniště je však věc značně složitá. Mraveniště může sahat i 1,5 m hluboko a zabírat celkový objem několik metrů krychlových. K přemístění je nutné vyhledat vhodné náhradní stanoviště bez konkurenčních druhů a získat souhlas dotčených vlastníků.

Je-li skutečně nezbytné se mraveniště zbavit, obraťte se na příslušný orgán ochrany přírody – odbor životního prostředí obecního úřadu nebo Agenturu ochrany přírody, popř. požádejte správu CHKO/NP s žádostí o kontakt na odborníka z blízkého okolí, který má s transferem mravenišť zkušenosti. Radu vám poskytne rovněž Český svaz ochránců přírody.

Pokud se jedná o mravence, kteří Vaší zahradou jen cestují, pravděpodobně tomu nijak nezamezíte (maximálně můžete zamezit přístupu ke zdroji potravy, který mravenci na vašem pozemku mohou vyhledávat – např. kompost).

zdroj: www.csop.cz

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP