Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Slyšeli jsme o možnosti vytápění domu dřevěnými peletami. Jestliže si pořídíme kotel na tento druh vytápění, kde lze tyto pelety zakoupit. Lze čerpat nějaké dotace?


Slyšeli jsme o možnosti vytápění domu dřevěnými peletami. Jestliže si pořídíme kotel na tento druh vytápění, kde lze tyto pelety zakoupit. Lze čerpat nějaké dotace?

Vytápění peletami se jeví v poslední době, vzhledem k ceně ostatních paliv, jako výhodné. Proto můžeme s vaší volbou jen souhlasit. Pelety se vyrábějí nejčastěji lisováním z pilin nebo hoblovaček, podobně jako brikety. Jsou ale mnohem menší ( průměr 6-8 mm).

Díky pravidelnému tvaru a jejich dobré pevnosti je lze relativně jednoduše dávkovat do spalovací komory hořáku. Topidlo na pelety proto vyžaduje jen minimum obsluhy a poskytuje komfort srovnatelný s plynem nebo topným olejem. Nutno počítat s místem pro skladování pelet. V malém množství se dají skladovat v pytlích a do topidla pak sypat ručně. Pro automatický provoz se pelety mohou skladovat ve speciálních vacích (pytlové silo) nebo v upravené místnosti na sklad pelet, případně v podzemním zásobníku a transportním zařízením se odsud dopravují do mezizásobníku kotle. Doplňování do skladu se nejčastěji provádí foukáním ze speciální automobilové cisterny. Proto je náročnost na lidskou práci minimální. Výhodou kamen a kotlů na pelety je velký rozsah výkonů, zhruba od 1 kWh, takže se hodí i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Je to dáno tím, že spalování pelet probíhá v poměrně malém hořáku a provoz je řízen elektronikou, která řídí jak podávání pelet, tak také otáčky ventilátoru, který dodává optimální množství spalovacího vzduchu nutného pro hoření pelet. Účinnost spalování se pohybuje okolo 90-95 %. Dražší typy jsou vybaveny poměrně dokonalou elektronikou, umožňující naprogramovat, kdy mají začít topit a jaký má být časový průběh teploty (noční útlum).

Na kotle na biomasu (tedy i pelety) je poskytována dotace. Dotace může dosahovat až 95 000 Kč a je možné ji čerpat z dotačního programu Zelená úsporám. Informace o dotačním programu najdete na www.zelenausporam.cz, nebo si vyberte ekoporadnu na portálu www.ekoporadny.cz, která se na tento dotační titul specializuje. 

Cena pelet za 1 kg se pohybuje zhruba od 3,40 do 5,00 Kč.Výhřevnost je 18,5 MJ.

Pelety lze zakoupit např. v Jihočeském kraji:

Enviterm a.s. , Chotěbořská 573, Ždírec nad Doubravou - pelety certifikovány pro vývoz do zaharaničí

Pastorek s.r.o. Kardašova Řečice

PAL-EKO s.r.o. Kájov 192

PALSTAV s.r.o. Vodní 2095/15a , České Budějovice

Holzwarenfabrik k.s. U Sudárny 434 , Hluboká nad Vltavou

Bláha Stanislav K Libuši 558/III, Soběslav

LATOP, s.r.o. U Čápova dvora 2762 , 39005 Tábor

Výrobci a dodavatelé kotlů na pelety:

Agromechanika v.o.s. Netolická 14, Lhenice

D.I.M. spol.s.r.o. A Tragera 91, České Budějovice

PONAST spol.s.r.o. Na potůčkách 163, Valašské Meziříčí - kotle s kvalitní elektronickou regulací

BENEKOVterm s.r.o. Masarykova 402, Horní Benešov

Fiedler Zdeněk spol. s.r.o. Nerudova 472, Vlachovo Březí

Strojírna Sedlice a.s. Kostelní 401, Sedlice u Blatné

Větší přehled dodavatelů pelet a výrobců a dodavatelů kotlů (aby bylo co nejblíže vašeho bydliště) můžete získat i u nás v ECČB v brožuře „BIOMASA".

Dotaz zpracovalo Energy Centre České Budějovice. 

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP