Ekoporadenský portál Ministerstva životního prostředí


jste zde: úvodní » FAQ » Synovi dávám pouze příkrmy Sunárek, Hami, Hipp jsou všechny tyto skleničky BIO nebo musím pátrat po značkách na obalech?


Synovi dávám pouze příkrmy Sunárek, Hami, Hipp jsou všechny tyto skleničky BIO nebo musím pátrat po značkách na obalech?

V žádném případě nelze říci, že všechny příkrmy pro děti jsou v kvalitě bio. Samozřejmě, že pro dětské výživy platí oproti ostatním potravinám vyšší legislativní požadavky na kvalitu a obsahy nežádoucích látek, nicméně původ surovin v ekologickém zemědělství je zaručen pouze u potravin, které jsou viditelně označeny jako „produkty ekologického zemědělství“, tedy logem pro biopotraviny (v ČR nejčastěji národním logem ČR pro biopotraviny, tzv. „biozebra“,  či logem pro biopotraviny EU, případně logem používaným v zemi původu, jedná-li se o výrobek ze zemí EU-25. Loga používaná v zemích EU-25 lze nalézt zde) a kódem kontrolní organizace (např. pro v ČR certifikované výrobky CZ-KEZ-01, CZ-ABCERT-02, CZ-BIOKONT-03 nebo pro zahraničí DE-039-Öko UK-1, AT-N-01-BIO atp.). Pouze produkty ekologického zemědělství mohou být dle zákona označeny slovy BIO, EKO/biologický, ekologický. Tato slova lze chápat jako proklamaci výrobce, která musí – pod hrozbou postihu – být doložena potvrzením certifikátora, tedy logem a kódem.

Takže ve zkratce řečeno: pouze potraviny (příkrmy) na nichž je uvedeno, že pocházejí z produktů ekologického zemědělství (mají logo, kód, případně slovo BIO na obale) lze říci, že jsou certifikovanými biopotravinami podle zákona 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství. Samozřejmě, že je teoreticky možné, že by některý z výrobců využíval ve svých produktech biosuroviny a neuváděl tuto skutečnost na obale, nicméně je to velmi nepravděpodobné.

Jistotu, že daný produkt skutečně splňuje všechny požadavky na biopotraviny vám zajistí pouze skutečnost, že je výrobek označen výše uvedenými způsoby. Tzn. je skutečně třeba pátrat po značkách na obale. Nicméně např. český výrobce Hamé jednoznačně odlišuje konvenční výživy a výživy z biosurovin názvy Hamánek a Biohamánek. Bioprodukty při výrobě některých svých příkrmů využívá – pokud víme - také společnost Hami, kteroužto skutečnost také uvádí viditelně na obale.

zdroj: www.biospotrebitel.cz

Mohlo by Vás zajímat

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Poradny v regionech

mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj

Jaké téma Vás zajímá?

Úžasné projekty OP ŽP

Kontakty

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Odbor finančních a dobrovolných nástrojů politiky životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
www.mzp.cz


Správce portálu
Tomáš Popp
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Vytvořili: ANTstudio.cz
Design: Hanja.eu


©2008 www.ekoporadny.eu

MŽP

MŽP